top
تقویت مغز نوزاد در ماه پانزدهم تولد

تقویت مغز نوزاد در ماه پانزدهم تولد

کارگروه پزشکی پرتال جامع کودک،مهدکودک و خانواده: در ماه 15 تولد کودک توجه بیشتری به صحبت های شما دارد و کودکان کلمات را نخست با درک معنای آن‌ها کسب می کنند و نه با بیان آن‌ها، همین طور که کارهای روزانه را انجام می دهید، هر چقدر که دوست دارید با او صحبت کنید.

تقویت مغز نوزاد در ماه پانزدهم تولد

کارهای غیر عادی به روشنی در ذهن کودکان می‌مانند (این واقعیت به مفهوم خوگیری و عدم خوگیری باز می‌گردد که کودکان در اولین سال زندگیشان می‌آموزند). برای مثال، اولین باری که کودکتان شما را در حال استفاده از توس‌تر می‌بیند، با دقت کار‌هایتان را تماشا کرده و به یاد می‌سپارد. اگر روز بعد دوباره از توس‌تر و از همزن برای اولین بار استفاده کنید، بیشتر به همزن توجه خواهد کرد. زیرا همزن برای او جدید، متفاوت و جذاب‌تر است.
بچه‌ها عاشق این هستند که در محیط پیرامون خود سر رشته داشته باشند
. هر چه فعالیت‌های جدید بیشتری را به یاد آورده و از آن تقلید کنند، مهارت بیشتری در آن می‌یابند. اگر راه‌های بی‌خطری برای تقلید از اعمال بزرگسالانه‌تان در اختیار کودک خود قرار دهید، از مهارتهایی که کسب کرده است، تعجب خواهید کرد!
این سن نیز کودکتان از شما تقلید میکند وکودکتان به این نتیجه می‌رسد که چقدر شما دو نفر شبیه به هم هستید و اینکه چقدر تمایل به تقلید از او دارید. مثل بازی فوتبال، یکی از بازیکنان حرکت بازیکن دیگری را تماشا کرده و از آن تقلید می‌کند و یک حرکت دیگر به‌ آن می‌افزاید. بازیکن دیگر از حرکت آن بازیکن تقلید کرده و حرکت خاص خودش را نیز به آن می‌افزاید. با هر بازی این حرکت جدی‌تر می‌شود. بازیکنان نسبت به هم بیشتر احترام قایل می‌شوند و هر یک از آن‌ها از پیشرفت دیگری حیرت زده می‌شوند. به همین نحو تقلید از کارهای عجیب و غریب کودکتان، اعتماد او به شما و توانایی‌هایتان را افزایش می‌دهد و روابط میان شما را تقویت می‌کند.
پس ادامه دهید. ۱۰ دقیقه از کارهای کودکتان، صرفنظر از اینکه چه کاری انجام می‌دهد، تقلید کنید و نتیجۀ آن را ببینید. او نیز مانند کودکان این تحقیق سعی می‌کند که چند کار عجیب انجام دهد. برای مثال سرش را تند تند تکان می‌دهد، دستش را به بالا پرت می‌کند و.... بازی اجتماعی جذابی است و می‌تواند نتایج مثبتی در آینده داشته باشد. از آنجا که از کارهای او تقلید کرده‌اید، شاید با خودش فکر کند هنگامی که وقت جمع کردن اسباب بازی‌ها و قرار دادن آن‌ها سر جایشان رسید، او هم از شما تقلید خواهد کرد. خوب، می‌توان امیدوار بود!
بر اساس جایی که می‌توانید با کودکتان صحبت کنید؛ کارهایی که کودک یا خودتان انجام می‌دهید و یا آنچه را که اشیاء پیرامونتان و دیگران در اطراف شما انجام می‌دهند، برای او بازگو کنید. شما با استفاده از زبان، نه تنها به کودکتان که صحبت کردن را می‌آموزد، کمک می‌کنید، بلکه به او در دسته بندی کلمات جدید نیز یاری می‌رسانید. این کار در ‌‌نهایت به او کمک می‌کند تا دنیای پیرامون خود را بهتر درک کند.
از آنجا که کودکان کلمات را نخست با درک معنای آن‌ها کسب می کنند و نه با بیان آن‌ها، همین طور که کارهای روزانه را انجام می دهید، هر چقدر که دوست دارید با او صحبت کنید. برایش توضیح دهید که چه کار می کنید، همچنین از او بخواهید که چیزی را برایتان بیاورد.
اگر با مادربزرگش پشت تلفن راجع به شیطنت‌های او صحبت می کنید (دربارۀ اینکه اخیراً تمام دیوارها را خط خطی کرده است)، حواستان باشد که اگر حرف هایتان را می شنود، جعبۀ مداد شمعی را دور از دسترسش قرار دهید، زیرا حتی با شنیدن این حرف‌ها، ناخواسته این رفتار در او تقویت شده و مجدداً آن را تکرار می‌کند. بنابراین با توجه به توانایی او در درک زبان، کمی دقت کنید. از اینکه به گونه‌ای ثقیل صحبت کنید تا حرفهایتان را نفهمد بپرهیزید. چرا که او قطعاً حرفهایتان را می فهمد، مخصوصاً اگر خودش موضوع صحبت‌هایتان باشد! توجه داشته باشید حرف‌هایی که می زنید، دربارۀ رفتارهای مثبت و مفید او باشند.

 مرتبه
مرتبه
نظر و تجربه خود را برای دیگران ثبت کنید

تبلیغات ویژه

تجربه مادرانه
شما میتوانید در مورد موضوع زیر بحث و تبادل نظر کنید و در قسمت نظرات تجربه خود را با مادران در میان بگذارید :
موضوع انتخاب شده :
جدا کردن اتاق فرزندان
تجربه خودرا بنویسید
تبلیغات