top
موادشیمیایی موجود در لوازم آرایش در بروز ناباروری در جنین مؤثرند

موادشیمیایی موجود در لوازم آرایش در بروز ناباروری در جنین مؤثرند

کارگروه پزشکی پرتال جامع و تخصصی کودک، مهدکودک و خانواده: قرار گرفتن جنین در معرض مواد شیمیایی در 12 هفته اول در رحم مادر می تواند بر تولید اسپرم در دوران بلوغ او تأثیر گذارد

موادشیمیایی موجود در لوازم آرایش در بروز ناباروری در جنین مؤثرند

سه ماهه اول بارداری تأثیر بسزایی بر ناباروری جنین پسر درآینده دارد. مواد شیمیایی موجود درلوازم آرایش می تواند باعث ایجاد مشکلات ناباروری در آینده برای جنین گردد. محققان دانشگاه Edinburg کشف کرده اند که قرار گرفتن جنین در معرض مواد شیمیایی در 12 هفته اول در رحم مادر می تواند بر تولید اسپرم در دوران بلوغ او تأثیر گذارد. بیشتر این محصولات به صورت معمول توسط اکثریت زنان استفاده می شود.

اگرچه نتایج قطعی نیست، اما گامی است در جهت درست که نشان می دهد استفاده زنان تنها از محصولات سالم و طبیعی چه قدر حیاتی است. پوست وسیع ترین ارگان در بدن است و هر چیزی که بر روی آن استعمال شود، جذب شده و در جریان خون جاری می گردد و نهایتا در برخورد مستقیم با جنین در رحم مادر قرار می گیرد.

برخی از مواد شیمیایی مورد استفاده در لوازم آرایش می توانند هورمون ها را مسدود گرداند. در مطالعه ای در این رابطه، تولید هورمون های مردانه در موش ها در طول دوره ای که در رحم بودند متوقف گردید. این موش ها بعدا دچار ناباروری شده بودند. دانشمندان نتیجه گرفته اند که این مواد شیمیایی همچنین می تواند ریسک مشکلات دیگر باروری در زندگی آینده از قبیل سرطان بیضه را در نوزادان پسر افزایش دهد. آنها به زنان هشدار دادند که زنانی که قصد باردار شدن دارند، از مصرف این لوازم آرایشی مضر بر روی پوست خود خودداری کنند.

پروفسور شارپ که هدایت این تحقیق را بر عهده دارد میگوید: ترکیبات بسیار زیادی در عطرها وجود دارد که پتانسیل آنرا دارند که تأثیرات بیولوژیکی بر بدن داشته باشند. بنابراین بهتر است بگوییم تنها در صورتی که از آنها استفاده نکنید، کودک شما در خطر نخواهد بود. اگر می خواهید باردار شوید بایستی اول سبک زندگی خود را تغییر دهید. بهترین انتخاب این است که همه از محصولات آرایشی طبیعی استفاده نمایید. این عملکرد فقط مختص زنان در شرف بارداری نیست و بایستی در سطح جامعه بهینه گردد. محصولات شیمیایی نه تنها سطح پوست را نرم تر و جوان تر نمی کنند بلکه مواد سمی موجود در آن ها پس از ورود به بدن بایستی در کبد طی مراحلی متابولیزه شوند که در نهایت بر پوست تأثیر معکوس و منفی خواهند داشت.

 

منبع : باروری آنلاینمرتبه
مرتبه
نظر و تجربه خود را برای دیگران ثبت کنید

تبلیغات ویژه

تجربه مادرانه
شما میتوانید در مورد موضوع زیر بحث و تبادل نظر کنید و در قسمت نظرات تجربه خود را با مادران در میان بگذارید :
موضوع انتخاب شده :
جدا کردن اتاق فرزندان
تجربه خودرا بنویسید
تبلیغات